Πρακτική Άσκηση – Μουσείο Καζαντζάκη

Tο Μουσείο Νίκου Καζαντζάκη προσκαλεί φοιτητές του Τμήματος Μουσειολογίας σε δήλωση συμμετοχής για πρακτική άσκηση. Οι φοιτητές (ιδανικά με καταγωγή από το Ηράκλειο Κρήτης ή την ευρύτερη περιοχή) που θα επιλέξουν να πραγματοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση στο Μουσείο Καζαντζάκη θα έχουν τη δυνατότητα θα απασχοληθούν τόσο στη Μόνιμη Έκθεση του Μουσείου και σε υπηρεσίες εξυπηρέτησης κοινού (υποδοχή, πληροφορίες, παροχή βοήθειας στην υλοποίηση εκδηλώσεων και εργαστηρίων, πραγματοποίηση ξεναγήσεων, εποπτεία εκθεσιακών χώρων, προετοιμασία και υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων) αλλά και στο Αρχείο του Μουσείου (τεκμηρίωση και ψηφιοποίηση του αρχείου του Ιδρύματος κλπ). Οι φοιτητές θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν εκ των έσω τη λειτουργία ενός οργανισμού διεθνούς φήμης, θα γνωρίσουν από κοντά μια σπουδαία μορφή των Ελληνικών Γραμμάτων και θα αναπτύξουν, μεταξύ άλλων, δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας και οργάνωσης.

Για πληροφορίες: https://www.kazantzaki.gr/gr, T| 2810741689, Μ| info@kazantzaki.gr