Το Πανεπιστήμιο Πατρών πάει κινηματογράφο!

Δείτε τις παρακάτω δύο δράσεις που θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο του 26ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και νέους (Πύργος – Αμαλιάδα, 2-9.12.2023)

Ι. Εργαστήρι για εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων

ΚΙ.ΝΕ.ΤΕ, Κινηματογράφος και νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση

Τρίτη 5/12, 17:00-18:00 στον Πύργο Ηλείας

Υπεύθυνοι εργαστηρίου:

Έλλη Λεμονίδου, Επιστημονική Υπεύθυνη ΚΙ.ΝΕ.Τ.Ε., Αναπλ. Καθηγήτρια Ιστορίας, Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Πατρών

Κώστας Κορρές, Συντονιστής Έργου ΚΙ.ΝΕ.Τ.Ε., Πολιτιστικός Διαχειριστής, Υπ. Δρ. Πανεπιστημίου Αιγαίου

Παρουσίαση του ερευνητικού προγράμματος με τίτλο «Κινηματογράφος και νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση: Εκπόνηση και εφαρμογή ενός συνεκτικού πλαισίου δράσεων για την αναβάθμιση της διδασκαλίας της Ιστορίας – ΚΙ.ΝΕ.Τ.Ε». Σκοπός του έργου ΚΙ.ΝΕ.Τ.Ε. είναι η συμβολή στην αναβάθμιση της ποιότητας της παρεχόμενης ιστορικής εκπαίδευσης στο ελληνικό σχολείο, με την προώθηση καινοτόμων μεθοδολογικών εργαλείων και την επιμόρφωση εκπαιδευτικών πάνω στις σύγχρονες τάσεις της Διδακτικής της Ιστορίας, έτσι ώστε το μάθημα να γίνεται ελκυστικό, ακολουθώντας τις επιστημονικές πειθαρχίες του αντικειμένου.

Επιστημονικός φορέας υποδοχής του Έργου είναι το Πανεπιστήμιο Πατρών.

Το Έργο υποστηρίχθηκε από το ΕΛ.Ι.Δ.Ε.Κ. στο πλαίσιο της 3ης προκήρυξης της δράσης “Επιστήμη και Κοινωνία” με τίτλο “Κόμβοι Έρευνας, Καινοτομίας και Διάχυσης”: https://www.kinete.gr/.

Για τη Φόρμα συμμετοχής των εκπαιδευτικών στο Εργαστήριο και για περισσότερες πληροφορίες:

ΙΙ. ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ & ΙΣΤΟΡΙΑ: 50 χρόνια από τον Νοέμβρη

Εκδήλωση “Κινηματογράφος και Ιστορία: 50 Χρόνια από τον Νοέμβρη”
Τρίτη 5/12, 19:30 Cine Cinema, Αμαλιάδα

Προβολές ταινιών

-Ερμηνεία / Interpretation (1985) του Δημήτρη Σπύρου / by Dimitris Spyrou
-Μαρτυρίες 1967-1974 / Testimonies 1967-1974 (1975) του Νίκου Καβουκίδη / by Nikos Kavoukidis

• Στρογγυλό τραπέζι: «Κινηματογράφος & Ιστορία»

-Δημήτρης Σπύρου / Dimitris Spyrou, σκηνοθέτης, καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Ολυμπίας / director, artistic director of the Olympia Festival
-Νίκος Θεοδοσίου / Nikos Theodosiou, σκηνοθέτης, καλλιτεχνικός διευθυντής της Camera Zizanio / director, artistic director of Camera Zizanio
-Νίκος Καβουκίδης / Nikos Kavoukidis, σκηνοθέτης
-Τάκη Παπαγιαννίδη, σκηνοθέτης / director