Προκήρυξη υποτροφίας Αφών Ζωσιμά 2018-19 για 2 άτομα για σπουδές 2ου και 3ου κύκλου

Σύμφωνα με την 44010/Ζ1/16.4.2021 σχετική απόφαση, προκηρύχθηκε η χορήγηση, με επιλογή, δύο (02) υποτροφιών για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 σε βάρος των εσόδων του κληροδοτήματος ΑΦΩΝ ΖΩΣΙΜΑ για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) σε ημεδαπά Πανεπιστήμια.

Προϋποθέσεις χορήγησης της υποτροφίας:

• Πτυχίο ημεδαπών Πανεπιστημίων με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς».
  • Καταγωγή από την Ήπειρο.
  • Ηλικία έως 36 ετών.
  • Εγγραφή σε εγκεκριμένο πρόγραμμα Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) σπουδών σε ημεδαπό Πανεπιστήμιο.

Κριτήριο για τη χορήγηση της υποτροφίας είναι ο βαθμός Πτυχίου του Πρώτου Κύκλου Σπουδών. Η καταβολή της υποτροφίας για μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σπουδές προσμετράται από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2018-2019 ή την έναρξη των σπουδών μέσα στο ακαδ. έτος 2018-2019 (κυρίως την περίπτωση της εκπόνησης διδακτορικής διατριβής) και διαρκεί μέχρι ένα (1) έτος ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών. Η μηνιαία χορηγία ανέρχεται στα τριακόσια (300,00) ευρώ.

Τα ενδιαφερόμενα άτομα υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση για την κοινωφελή περιουσία από την οποία επιθυμούν να λάβουν υποτροφία, από την Δευτέρα 07 Ιουνίου-2021 έως και το Σάββατο 07 Αυγούστου 2021, στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Δημόσιας Περιουσίας (Ψ.Υ.ΔΗ.ΠΕ.Ε.Κ.) με τους κωδικούς που έχουν ως πιστοποιημένοι χρήστες του Taxisnet.

Η Προκήρυξη βρίσκεται στον ιστότοπο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων μέσω της διαδρομής www.minedu.gov.gr /Τριτοβάθμια Εκπαίδευση/ Υποτροφίες-Κληροδοτήματα.