Τελετή Αναγόρευσης, Roderick M. Beaton σε Επίτιμο Διδάκτορα των Τμημάτων Φιλολογίας και Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών
Καθηγητής Χρήστος Ι. Μπούρας

σας προσκαλεί

στην Τελετή Αναγόρευσης

του
Roderick
M. Beaton

Ομότιμου Καθηγητή Νεοελληνικής και Βυζαντινής Ιστορίας, Γλώσσας και Φιλολογίας
(Έδρα «Κοραής») στο King’s College London και Πρoέδρου του ΔΣ της Βρετανικής Σχολής Αθηνών

σε Επίτιμο Διδάκτορα
των Τμημάτων Φιλολογίας και Ιστορίας-Αρχαιολογίας
του Πανεπιστημίου Πατρών

που θα πραγματοποιηθεί

την Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 18:00
στην Αίθουσα Τελετών «Οδυσσέας Ελύτης»
του Πανεπιστημίου Πατρών
(Κτίριο Διοίκησης)

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Πατρών,
Καθηγητή Χρήστο Ι. Μπούρα

Χαιρετισμός από την Πρόεδρο του Τμήματος Φιλολογίας
 Καθηγήτρια Ευφημία Δ. Καρακάντζα

Χαιρετισμός από την Πρόεδρο του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας
 Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Έλλη Γ. Λεμονίδου

Παρουσίαση του τιμώμενου
από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας
Άννα-Μαρίνα Ν. Κατσιγιάννη

Παρουσίαση του τιμώμενου
από την Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας
Κωνσταντίνα Δ. Καρακώστα

Ανάγνωση του Ψηφίσματος
και του Τίτλου του Επίτιμου Διδάκτορα
από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Πατρών

Αναγόρευση του Roderick M. Beaton
σε Επίτιμο Διδάκτορα των Τμημάτων Φιλολογίας και Ιστορίας – Αρχαιολογίας
από τις Προέδρους, Καθηγήτρια Ευφημία Δ. Καρακάντζα και Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Έλλη Γ. Λεμονίδου

Περιένδυση του τιμώμενου με την τήβεννο
και επίδοση του μεταλλίου του Πανεπιστημίου Πατρών
από τον Πρύτανη, Καθηγητή Χρήστο Ι. Μπούρα, στον τιμώμενο

Ομιλία του τιμώμενου, Roderick M. Beaton με τίτλο:
«Η αλληλεγγύη των νεοελληνιστών και το μέλλον των νεοελληνικών σπουδών»

Λήξη Τελετής

H εκδήλωση θα μεταδοθεί και διαδικτυακά https://youtube.com/live/uR9pSSFa9kk?feature=share

——-

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα
Ο Roderick Beaton γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Εδιμβούργο της Σκωτίας. Σπούδασε Αγγλική Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο του Cambridge και στη συνέχεια εκπόνησε διδακτορική διατριβή στο ίδιο πανεπιστήμιο με θέμα το ελληνικό δημοτικό τραγούδι. Από το 1988 ως το 2018 ήταν καθηγητής στην Έδρα Νεοελληνικής και Βυζαντινής Ιστορίας, Γλώσσας και Φιλολογίας στο King’s College London, γνωστή ως Έδρα «Κοραής», και από το 2012 ως το 2018 διευθυντής του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών στο ίδιο πανεπιστήμιο, όπου από το 2018 παραμένει ως Ομότιμος Καθηγητής. Το 2021 διετέλεσε Επισκέπτης Καθηγητής της Έδρας Ελληνικών Σπουδών Α. Γ. Λεβέντη στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου. Από το 2022 είναι και Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Βρετανικής Σχολής Αθηνών.
Το 2019 του επέδωσε ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας το παράσημο του Ταξιάρχη του Τάγματος της Τιμής, «για την εμβληματική συμβολή [του] στην έρευνα της Νεοελληνικής και Βυζαντινής Ιστορίας, Γλώσσας και Λογοτεχνίας». Τον Μάρτιο του 2023, σε ορκωμοσία που τελέστηκε στην Τράπεζα της Ελλάδος, έγινε επίτιμος Έλληνας πολίτης.
Ανάμεσα στα βιβλία του είναι: Εισαγωγή στη νεότερη ελληνική λογοτεχνία (1996)· Γιώργος Σεφέρης: περιμένοντας τον άγγελο (2003)· Ο πόλεμος του Μπάιρον: ρομαντική εξέγερση, Ελληνική Επανάσταση (2016) και Ελλάδα: Βιογραφία ενός σύγχρονου έθνους (2020).  Το καινούργιο βιβλίο του, Οι Έλληνες: μια παγκόσμια ιστορία, κυκλοφόρησε στα αγγλικά το 2021 και σε ελληνική μετάφραση, από τις Εκδ. Πατάκη, από το Δεκέμβριο του 2022.